HPV

Wirus Brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z najgroźniejszych drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową. Jest on głównym czynnikiem zachorowań na raka szyjki macicy.
Do zakażenia dochodzi głównie podczas stosunków seksualnych, ale zdarzą się sytuacje, że wirus przenoszony jest od matki na dziecko podczas porodu, jak również podczas wspólnej kąpieli dziecka z zarażoną osobą dorosłą. U większości osób zakażenie HPV, nie daje żadnych objawów, przez co wirus nieświadomie przekazywany jest dalej. Co roku w Polsce notuje się ponad 3 tysiące przypadków tej choroby. Skutecznym sposobem na ochronę przez zakażaniem, a w konsekwencji Rakiej szyjki macicy jest szczepienie przeciw wirusowi HPV które możesz wykonać w IVIMED.

Szczepienie HPV - kto powinien się szczepić

Szczepienie przeciw wirusowi HPV powinny wykonywać wszystkie kobiety, która rozpoczęły współżycie seksualne, bez względu w jakim są wieku. W opinii lekarzy specjalistów najlepiej szczepić dziewczynki, które są przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, między 11 a 12 rokiem życia.

Czy są przeciwwskazania do szczepienia?

Szczepienie przeciw HPV nie wykonuje się u osób z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników preparatu, a także u osób z alergią. Jeśli po podaniu pierwszej dawki wystąpiły objawy które mogą wskazywać na nadwrażliwość, należy zrezygnować z kolejnych etapów szczepienia. Do przeciwwskazań nalezą również bardzo wysoka gorączka, grypa, czy silnej infekcje. Szczepionka jest dobrze tolerowana przez kobiety i nie wiąże się z występowaniem poważniejszych skutków ubocznych.

Przebieg szczepienia ?

Szczepienie przeciw HPV polega na podaniu domięśniowo trzech dawek preparatu w odpowiednich odstępach czasu. Po podaniu pierwszej dawki należy odczekać od 1-2 miesięcy i kolejnie zgłosić się na drugą dawkę, ostatnią dawkę podajemy około 6 miesięcy po pierwszej. Przeprowadzane badania medyczne wykazują, że szczepionka przeciw HPV, wykazuje się długoletnim działaniem.